Segregowanie śmieci wydaje się łatwe. Niestety niektóre śmieci mogę budzić zastrzeżenia. Np. karton po mleku - trafia do papieru czy plastiku? A słoik po pulpetach? Ma być czysty, zanim trafi do kosza na szkło? Podobne wątpliwości nasuwają się przy śmieciach typu lekarstwa, żarówki czy baterie. Gdzie tego typu odpady wrzucić? Eko życie wymaga wiedzy, którą szybko przyswoisz, czytając ten artykuł.
Może nam się wydawać, że segregacja śmieci nic nie daje - ot narzucony z góry obowiązek, wymyślony, aby uprzykrzać życie obywatelom. Nic bardziej mylnego! Segregacja śmieci prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów, a także ich szkodliwości. Recykling plastiku, szkła czy puszek wymaga mniejszego nakładu energii i materiałów niż w produkcji pierwotnej. Selektywna zbiórka prowadzi więc do ograniczenia emisji Co2 do atmosfery, a także zmniejszenia zużycia paliwa! Opłacalny jest także recykling papieru, ponieważ ogranicza wycinkę drzew. Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia aż 17 drzew! Warto więc zbierać makulaturę - ze 100 ton kartek można wyprodukować nawet 90 ton papieru nadającego się do ponownego użytku.
Odpady niebezpieczne stanowią szczególne zagrożenie nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale także środowiska naturalnego. Ich unieszkodliwianiem zajmują się specjalnie przystosowane do tego zakłady. Do odpadów niebezpiecznych zaliczamy:
Wszystkie odpady niebezpieczne zawierają szkodliwe substancje. Jeżeli więc wymieszamy je z innymi odpadami, po jakimś czasie zaczną uwalniać toksyczne związki do gleby. Stamtąd dostają się do wód i łańcuchów pokarmowych zwierząt i ludzi. Właśnie dlatego warto oddawać odpady niebezpieczne do skupów zlokalizowanych na terenie każdej gminy.
Jeżeli chcesz segregować śmieci w domu, przygotowaliśmy ofertę właśnie dla Ciebie! W zakładce worki na śmieci znajdziesz worki do segregacji, które pomogą Ci wybrać odpowiedni kosz. Żółte przeznaczone są dla plastiku (to tutaj wrzucamy pudełko po mleku), zielone do szkła (które nie musi być umyte!). Papier należy wrzucać do niebieskich worków, natomiast bioodpady, do brązowych. Spróbuj również worków biodegradowalnych, które ulegają całkowitemu rozkładowi i nie wytwarzają szkodliwych dla środowiska substancji. Rozpocznij akcję - segregację w swoim domu. Powodzenia!