Filtr HEPA, produkt z kosmosu.

Filtr HEPA, produkt z kosmosu.

HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air) to po prostu wysokoskuteczny filtr służący do dezynfekcji powietrza. Zatrzymuje zarówno grzyby, jak i bakterie, wirusy czy pierwotniaki. Jest niesamowicie przydatny, zwłaszcza w odkurzaczu, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jak ciekawą ma historię. Zapraszamy do lektury!

Agencja kosmiczna NASA.

Filtry HEPA zostały opracowane przez amerykańską agencję kosmiczną NASA w latach 70. Była to era pierwszych lotów kosmicznych, niezbędne więc były filtry do oczyszczania powietrza dla kosmonautów. Ta rola przypadła produktom HEPA, które okazały się niezbędne na stacjach orbitalnych czy w statkach kosmicznych. Co ciekawe miały również chronić przed... promieniowaniem radioaktywnym! Dzisiejsze filtry są dalej tak samo skuteczne (zatrzymują nawet 99,995% zanieczyszczeń), chociaż użytkuje się je zupełnie inaczej. Inną ciekawostką dotyczącą filtrów jest ich budowa. Wykonane są ze spiekanego szkła, które uzyskuje się poprzez spiekanie sprasowanego proszku szklanego o określonej granulacji. Ponadto filtr HEPA posiada pory wielkości 0,3µm, a także trzy warstwy pochłaniające m.in. niemiłe zapachy, kurz czy inne drobnoustroje. Posiadając ten produkt, nie musimy się więc martwić, że jakieś “obce” organizmy opuszczą nasz odkurzacz i zagoszczą na stałe w naszym domu.

Wybieranie filtru HEPA.

W sprzedaży możemy znaleźć filtry oznaczone literą E i H. Do niedawna istniały tylko filtry od H10 do H14, ale z czasem podzielono je, wyróżniając pięć poziomów: E10 – 85%, E11 – 95%, E12 – 99,5%, H13 – 99,95%, H14 – 99,995%. Procenty wskazują skuteczność filtrów HEPA na podstawie przepuszczalności cząsteczek 0,3 µm, które są w najbardziej problematyczne. Otrzymały nawet osobną nazwę - MPPS (ang. Most Penetrating Particle Size). Jeżeli wybieramy filtr dla osób narażonych na alergie związane z kurzem czy białkiem pochodzącym z odchodów roztoczy kurzu domowego, to powinniśmy wybrać któryś z dwóch ostatnich filtrów klasy HEPA, ponieważ są najskuteczniejsze. Ponadto pamiętajmy o odpowiednim odkurzaczu - dla alergików najbezpieczniejsze będą te workowe klasy premium.

Filtr dopasowany do odkurzacza.

Odkurzacze dostępne na rynku pełnią funkcję pompy filtrującej powietrze. Jest ono zasysane z jednej strony (razem z zabrudzeniami, które sprzątamy), następnie trafia do odkurzacza. W modelach workowych zanieczyszczenia lądują w worku, a powietrze wydostaje się na zewnątrz przez filtr wyjściowy. W takim przypadku worek pełni funkcję dodatkowego filtra. Taki składający się z mikrowłókna zapobiega ulatnianiu się pyłu do powietrza, zatrzymuje również niektóre alergeny np. pyłki czy roztocza.

W odkurzaczach bezworkowych konstrukcja urządzenia i pojemnika na kurz, wywołuje wir powietrzny, w którym siła odśrodkowa wyrzuca brud do pojemnika, a powietrze filtrem wyjściowym trafia na zewnątrz. W tego typu odkurzaczach odpowiednie oczyszczanie powietrza to podstawa, ponieważ pojemnik na kurz nie pełni żadnych dodatkowych funkcji filtrujących. Dane dotyczące częstości zmiany filtra i jego eksploatacji, znajdziemy w dokumentacji naszego modelu odkurzacza.