Kosze do segregacji odpadów, czyli wszystko na temat segregacji – rozwiewamy wątpliwości!

Kosze do segregacji odpadów, czyli wszystko na temat segregacji – rozwiewamy wątpliwości!

Wielu osobom pojęcie ekologii kojarzy się tylko i wyłącznie z nakazami segregacji, które do środowiska naturalnego nie wnoszą żadnego pożytku. A to zupełnie nieprawda! Proekologiczne zachowania prowadzą do poprawy stanu naszych zasobów naturalnych, które poprzez działalność człowieka mocno podupadły. Ciężko będzie je w pełni odbudować, ponieważ produkujemy coraz więcej samochodów, budujemy więcej fabryk i częściej korzystamy z dóbr tego świata. Jednak aby z tym walczyć, powstaje wiele ruchów proekologicznych, m.in. ideologia zero waste lub ruch upcyklingowy. Wszystko po to, żeby doszczętnie nie zniszczyć naszej planety Ziemi, która wiele już razy udowodniła, że potrafi się solidnie odegrać.

Warto więc zastosować się do poleceń, które na dłuższą metę mogą przynieść naprawdę wymierne korzyści. Przygotowaliśmy więc dla Ciebie kilka porad, jak uporać się łatwo z segregacją odpadów oraz odpowiemy na najbardziej nurtujące Polaków pytania, związane z segregowaniem.


Czy segregacja jest obowiązkowa?

Segregacja śmieci jest obowiązkowa, mało tego, od 1 stycznia 2020 roku weszły nowe zasady, które jasno określają, że odpady domowe powinny być segregowane według 5 frakcji – metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, bioodpady i odpady zmieszane. Za niestosowanie się do zasad, grożą kary oraz solidne podwyżki za wywóz śmieci. Warto więc od razu swój dom wyposażyć w funkcjonalne kosze do segregacji.

Jakie pojemniki będą dobre w mieszkaniu?

Idealne kosze do segregacji śmieci w mieszkaniu mają pojemność od 6 do 45 litrów. Oczywiście wszystko zależy od przeznaczenia i ilości domowników. Rodzina 5-osobowa wytworzy o wiele więcej śmieci niż para zamieszkująca razem. Do segregacji papieru, np. w biurze, przyda się mniejszy pojemnik, niż ten na bioodpady. Wszystko więc zależy od indywidualnych preferencji każdej rodziny. Jeśli szukasz koszy, które spełnią Twoje oczekiwania, będą pasowały do wnętrza, a jednocześnie chcesz mieć spory wybór, zerknij do naszego sklepu https://www.swiatworkow.pl/kosze-na-smieci/ - znajdziesz tam nie tylko kosze, ale także idealnie pasujące worki.



Jakie kosze do segregacji będą dobre w domu jednorodzinnym?

W domu jednorodzinnym przydadzą się zarówno mniejsze, jak i większe kosze. Wszystko zależy od tego, czy chcesz je postawić wewnątrz, czy na zewnątrz. Idealnym rozwiązaniem będzie posiadanie dwóch wielkości – w domu te mniejsze kosze, natomiast na zewnątrz większe, w których będzie gromadziło się odpady przez dłuższy czas. To świetne rozwiązanie dla dużej rodziny, która produkuje sporo odpadów, jednak nie ma w domu miejsca na ogromne kosze. Wtedy kosze zewnętrzne możesz kupić u nas w pojemności od 50 do nawet 90 litrów.

Czy w koszach do segregacji muszą być worki do segregacji?

Worki na śmieci służą przede wszystkim łatwemu przenoszeniu odpadów z miejsca na miejsce. Worki do segregacji są zazwyczaj oznaczone kolorystycznie, aby ułatwić Ci identyfikację odpadu i odpowiednie przyporządkowanie do kosza. Natomiast kiedy posiadasz kosze do segregacji, które już są oznaczone kolorem bądź napisem, nie musisz mieć specjalnych worków. Ale jakieś worki warto mieć, to ogromna wygoda - po prostu wyjąć worek i go wynieść. Worki chronią także sam kosz przed uszkodzeniami – podczas rozkładu wytwarzają się substancje toksyczne, które mają wpływ na tworzywo. Jeśli chcesz naprawdę dbać o środowisko, do worków do segregacji polecamy worki biodegradowalne w różnych rozmiarach – znajdziesz je w naszym sklepie.

Co zrobić z resztkami jedzenia?

Resztki jedzenia są odpadem, który należy wyrzucać do brązowego pojemnika na bioodpady. Bardzo szybko ulegają one rozkładowi, dlatego zbyt długie przechowywanie ich w domu, może narazić Cię na nieprzyjemne zapachy.

Gdzie wrzucać kartony po mleku i soku?

Kartony po mleku, soku czy śmietance bardzo często mogą mylić swoją nazwą. Mimo, że mówimy na to karton, wcale nie należą one do tej grupy odpadów. Posiadają łącznie 3 warstwy, gdzie jedną z nich jest folia. Dodatkowo mają zazwyczaj plastikowe zamknięcie. Nie możemy więc wrzucać ich do niebieskiego pojemnika na papier. Gdzie więc umieszcza się te problematyczne odpady? Odpowiedź jest bardzo prosta - do żółtego kosza na metale i tworzywa sztuczne.

Czy paragony ze sklepu to papier?

Wbrew wszelkim przekonaniom, paragony ze sklepu nie są papierem. One także nie mogą trafić do niebieskiego kontenera. Są pokryte substancjami, które nie mogą zostać przetworzone. Paragony wyrzucamy więc do odpadów zmieszanych.

Czy stłuczony talerz to szkło?

Stłuczony talerz czy kubek niestety nie są zaliczane do szkła. Do zielonego pojemnika powinny trafiać tylko szklane butelki i słoiki. I to BEZ NAKRĘTEK! Co ważne, nie wrzucamy tam nawet kryształowych naczyń. Mimo, że są przezroczyste, nie nadają się do przetworzenia. Zbite talerze i inne elementy zastawy to ceramika, którEJ również nie da się ponownie wykorzystać. Takie przedmioty muszą trafiać do pojemnika na odpady zmieszane.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości, związane z segregacją odpadów i pomogliśmy znaleźć rozwiązanie na Twoje problemy. Pamiętaj, że segregacja nie powinna być przykrym obowiązkiem, a bardziej przyjemnym poczuciem odpowiedzialności i spełnienia w dbaniu o naszą wspólną planetę.